sobota, 19 listopada 2022

Uspołecznienie poglądy


Antyspołeczne zachowania przekroczyły poziom normy w naszym społeczeństwem. Mamy tu syndrom nie Boży w stolicy, a w Radomiu był najazd obcych służb specjalnych. Co zaszkodziło całemu miastu i nie tylko.

Musimy się wzajemnie szanować i stworzyć społeczeństwo dobre po prostu i zgrane. W skrócie opisze najważniejsze kwestie. Co bym zmienił i na co zwrócił uwagę.

W dziedzinie demokracji panuje ona głównie w polityce jak wszyscy zauważyli. Wybieramy w wyborach naszych reprezentantów i oni potem rządzą i rywalizują o władzę. Co też nie jest dobre. Powinna być opozycja merytoryczna a nie totalna. To trochę smutne, że oni się tak kłócą. Po winni dyskutować i wprowadzać reformy, ustawy wspólnie. Obywatele mogą też sami wpływać na formowane państwa przez interpelacje poselskie. Sam próbowałem ale się nie udało. 

Zauważyliście, że demokracja panuje tylko w polityce, są takie dziedziny jak biznes gdzie też można tą demokracje wprowadzać. Dla przykładu model który opracował Jack Stack. W biznesie ludzie powinni dzielić się informacjami. Są takie modele. Pracownicy uczą się finansów i traktują biznes jak grę, gdzie wszyscy widzą wyniki. W takich modelach jest naprawdę duch drużyny. Pracownicy mają udziały w zyskach firmy i każdemu zależy żeby firma jak najlepiej działała. Nie ma wzajemnych kłótni, rywalizacji między działami firmy jak to często bywa w tradycyjnym modelu. 

Uspołecznienie w policji polegałoby na stworzeniu grup prewencyjnych gdzie te grupy próbowały dyskutować z grupami na zasadzie negocjacji i rozwiązywać konflikty zanim powstaną. Być bliżej obywatela, mieszkańca. Zamykanie się w klitkach posterunków i czekanie na zgłoszenia to nie jest dobry pomysł. Powinni policjanci tworzyć plany i przeciwdziałać. Nie straszyć policję brakiem reakcji karalne to jest, tylko jakieś elastyczne podejście. To niebezpieczne praca. W technologii ściąganie transmiterami dusz, czy też przemieszczanie to nie jest dobra postawa obywatela. Takie gadżety są policji niepotrzebne.

W dziedzinie edukacji. Postawił bym na model Summerhill gdzie lekcje są nieobowiązkowe i gdzie od małego tworzy się prospołeczne zachowania. Dyskusje, głosowania jak w polityce, nad ważnymi sprawami szkoły. Każdy ma głos i jest to respektowane. Nie wkuwają tylu naukowych bzdetów. Postawili na ducha teatru. Wspaniała książka jednym słowem. 

Uspołecznienie lokalnych społeczności. Dajmy im szansę poznania się wzajemnie. Stwórzmy im wspólne imprezy, pikniki. Niech się ci ludzie wzajemnie poznają. Na osiedlu. Ja na osiedlu znam tak mało osób, że takie wydarzenia mogą naprawdę pomóc, poznać się wzajemnie. 

W dziedzinie finansów i bankowości. Trzeba by powrócić do standardu złota. Manipulowanie podażą pieniądza powinno się zakończyć. Siła nabywcza naszych pieniędzy będzie rosła jak w przypadku słynnych swego czasu kryptowalut. Ustabilizuje to gospodarkę i przywróci równowagę. Pozwoli to wzbogacić się wszystkim, a przez to ludzie będą bardziej szczęśliwy i prospołeczni.  

W mediach mnie papugowali, by mieć dostęp do gwiazd które mną się interesowały. Stworzył się niebezpieczny boom, trend. Niech przestaną wymyślać o mnie głupoty, tylko wezmą się za ważne
kwestie społeczne, więcej dokumentów, panelów dyskusyjnych, recenzji filmów. Taka rozrywkowa
telewizja na dłuższą metę nie sprzyja rozwojowi społeczeństwa. Niech nie będą tubą rządową tylko
telewizją publiczną jak sama nazwa wskazuje. Telewizja niech opowiada, a nie przekazuje informację.

Trzeba udowodnić wyższość kultury społecznej od kultury technologicznej. W kulturze technologicznej naukowcy łamią wszelkie zakazy zdobywania wiedzy. Unowocześnić chcieli człowieka i zrobili sobie i innym krzywdę. Techno-materia nie będzie nami rządzić.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat społeczności agrarnej nie powinna przenosić się, mieszkać w miastach. Zostańcie tam gdzie jesteście. Takie przemieszczenie powoduje, że ludzie się gubią w nowym otoczeniu.   

Stwórzmy wszyscy prospołeczne państwo i świat.

Do gazety to dajcie.
Łukasz Kulak

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sen - ochrona

 Przyśniła mi się halabarda, na osiedlu na wzgórzu trzymaliśmy we trzech straż. Takie czasy. Trzeba pilnować porządku na osiedlu.W CHI też t...